КАСКО (як і інші види добровільного майнового страхування) — регулюється частково Законом, але в більшій мірі умовами Договору та Правил страхування. Якщо Закон взагалі не регламентує дію страхового покриття протягом воєнного стану — то Договір та Правила містять загальні застереження щодо війни.
Основне питання, яке цікавить страхувальників — чи покриваються збитки (наприклад по КАСКО) — які настали у воєнний час? Чи звільняється Страховик від відповідальності під час оголошеної/неоголошеної війни?
Як правило, в Договорах КАСКО є два варіанти положення щодо воєнного стану та військових дій, які звучать наступним чином:
Варіант А): Підставою для відмови у виплаті страхового відшкодування є:
- збитки, ЩО ВИНИКЛИ ВНАСЛІДОК військових, мобілізаційних, бойових операцій, заходів або дій
Варіант Б) Страховиком не відшкодовуються збитки які настали ПІД ЧАС:
- військових, мобілізаційних, бойових операцій, заходів або дій
Різниця полягає саме в трактуванні положень про відмову.
У Варіанті А Страховик може відмовити у виплаті тільки у випадку, коли збитки стались безпосередньо внаслідок воєнних дій (буквальне влучення снаряду в авто), а звичайні пошкодження внаслідок ДТП, стихійних лих, тощо — мають покриватися на загальних підставах.
При цьому, у Варіанті Б, підставою для відмови у виплаті є будь-яке пошкодження авто (навіть по звичайному ДТП) — ПІД ЧАС воєнного стану. Тобто, не покривається нічого.
Відповідність Варіанту Б, зокрема Закону України “Про захист прав споживачів”, паритету прав та обов’язків сторін сумнівна. І після перемоги у війні питання законності цього положення буде вирішувати суд.
Але на даний момент, перш за все вивчіть свій Договір страхування, щоб зрозуміти який варіант положення застосований в ньому.