На відміну від добровільного страхування, яке регулюється договором — автоцивілка регулюється виключно Законом. Закон не передбачає винятків або особливостей функціонування автоцивілки під час воєнного стану- проте, на практиці, вони звичайно є, про що зазначимо нижче.
По-перше, слід зазначити, що війна не може бути підставою для невиконання Страховиком своїх обов’язків (якщо страховик не банкрут). При цьому, дуже часто потерпілі чують від працівників Страховика — що “запрацюємо вже після війни”. Такі дії не відповідають Закону.
По -друге, потерпілим також потрібно розуміти, що війна не звільняє їх від виконання обов’язків. Тобто, потерпілий в ДТП, обов’язково має:
- оформити подію або за участю поліції або по європротоколу.
- не ремонтувати автомобіль до моменту оглядом його страховиком (що має відбутися протягом 10 робочих днів з дня повідомлення про настання події).
- подати заяву на виплату страхового відшкодування протягом 30 днів з дня ДТП але не пізніше одного року.
- для винуватця ДТП не скасовується обов’язок щодо письмового повідомлення (страховика) про настання страхового випадку протягом трьох (робочих) днів з дня ДТП.
По-третє, слід зазначити, що виникають питання комунікації зі страховиком. Таким чином, документи (зокрема повідомлення про настання страхового випадку та заяву на виплату страхового відшкодування) радимо направляти як і електронною так і звичайною поштою з описом вкладення.
По-четверте, виникає питання щодо огляду транспортного засобу Страховиком. Такий огляд має відбутися протягом 10 робочих днів, з дня повідомлення Страховика про настання Страхового випадку. До війни, по невеликим збиткам огляд відбувався буквально у страховика, й як правило не експертом (оцінщиком), а працівником страхової. На даний момент, така можливість звичайно обмежена. Якщо протягом 10 робочих днів з дня повідомлення Страховик не провів огляд — потерпілий самостійно може провести оцінку збитку, і вона є обов’язковою для Страховика. При цьому, слід зазначити, що в будь-якому випадку ми радимо проводити свою оцінку збитку — це дасть змогу отримати страхове відшкодування в повному обсязі.
По-п’яте, слід зазначити, що для виплати страхового відшкодування Страховики вимагають надання постанови суду з печаткою. В регіонах, де були бойові дії суди не працюють, реєстр не працює також. Відповідно, отримати постанову неможливо.На що хочемо зазначити, що відповідно до Закону постанова суду не є обов’язковою для виплати страхового відшкодування. Відсутність постанови не може бути причиною для затримки виплати.
По-шосте, слід зазначити, що Страховик зобов’язаний сплатити відшкодування протягом 90 днів з дня отримання заяви на виплату. Деякі Страховики (як і до війни) ігнорують вказаний термін мотивуючи це воєнним станом. Проте, повторимось, термін на виплату є граничним та не продовжується на воєнний стан.
Якщо Страховик порушує Закон — захищайте свої права.